خیلی اوقات پیش می آید که کامپیوتر شما دچار ویروسی می شود که امکان اسکن و تشخیص آن توسط آنتی ویروس وجود ندارد و یا آنکه ویروس با تشخیص نصب بودن آنتی ویروس بروی سیستمتان عملکرد آن را دچار اختلال می کند و مانع از این می شود که شما بتوانید از آنتی ویروس خود برای اسکن کامپیوتر استفاده کنید . در این شرایط چه باید کرد آیا راهی وجود دارد که بتوان در این شرایط کامپیوتر را خودمان اسکن کنیم و مشکل به وجود آمده در آنتی ویروس را برطرف کرد ؟؟؟

 آنچه ما نیازمندیم برای اسکن کردن کامپیوتر مراجعه به پوشه System32 تا به هدف خود برسیم ( چرا ؟ جواب این سوال در در ادامه متن توضیح خواهم داد) .

اولین قدم برای اسکن کردن کامپیوترتان نمایش فایل های مخفی در کامپیوتر می باشد . برای انجام این کار : ابتدا با مراجعه به My Computer بروی منوی Tools کایک کنید و از منوی حاصل بروی عبارت Folder Options کلیک کنید .

MPcomputer :: آموزش کامپیوتر و نرم افزار

سپس بروی برگه View کلیک کنید و در این برگه تیک کنار عبارت های Show Hidden Files and Folders را فعال کنید و تیک کنار عبارت Hide Extensions For Known File Types را بردارید و بروی عبارت OK کلیک کنید

اینک از طریق مسیر C:\Windows\system32 به پوشه System32 مراجعه کنید . پس از ورود به پوشه system32 بروی منوی View کلیک کنید و از منوی حاصل عبارت Details را انتخبا کنید .

اینک در پوشه system32 مطابق تصویر زیر بروی جدا کننده Date Modified کلیک کنید و آنرا به سمت راست بکشید به طوری که تاریخ تمامی فایل ها یه طور کامل نمایش داده شود .

اسکن کردن کامپیوتر توسط خودمان ٬ بدون استفاده از آنتی ویروس

فایل های نمایش داده شده در پوشه system32 فایل های سیستمی مربوط به ویندوز می باشد که اکثرا با پسوند dll می باشد و این بخش معمولا مورد هدف ویروس ها و spyware قرار می گیرد  و خود را در بین این فایل ها مخفی می کنند .

 اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که اکثر این فایلهای قرار گرفته در این بخش دارای یک زمان مشخص می باشد ( ویندوز من xp به همراه sp2 می باشد و اکثر زمانهای مربوط به فایل ها 2001 و 2004 می باشد ) و این زمانها (مثلا 8/10/2004) معرف این می باشد که مایکروسافت در این تاریج برنامه مربوط به فایل مورد نظر را به پایان رسانیده است و در واقع این زمان ها هیچ ربطی به زمان نصب ویندوز ندارد . حال اگر ویروس و یا spyware به این بخش حمله کند زمان آن با زمان فایل های سیستمی موجود در پوشه system32 مطابق ندارد و زمانی جدید تر از زمان مربوط به فایلهای سیستمی ویندوز خواهد بود و به راحتی از طریق مشاهده زمان های قرار گرفته در Date Modified قابل تشخیص می باشد . البته نکته بسیار مهم که باید توجه شود این است که نصب یک سخت افزار جدید و یا یک نرم افزار خاص می تواند فایلی را در این بخش کپی کند که زمان آن با زمان فایل های سیستم مطابق ندارد . پس برای اینکه فایلی را در این بخش به اشتباه پاک نکند من به شکل یک مثال روشی را بیان می کنم که این اشتباه رخ ندهد :

اگر میان فایل های واقع در پوشه system32 به فایلی برخورد کردید که تاریخ آن با تاریخ فایل های سیستمی ویندوز مطابقت ندارد بروی این فایل کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کردم . سپس در پنجره Properties بروی برگه Version کلیک کنید و در این برگه نام کمپانی و ورژن فایل مورد نظر را مطالعه کنید  . اگر اطلاعات این فایل شامل نام کمپانی و خیلی اطلاعات دیگر برایتان آشنا نبود نام فایل مورد نظر را در موتور جستجو گر گوگل تایپ کنید و اگر در نتایج جستجو به این اشاره شده بود که این فایل ویروس است حتما آن را پاک کنید ولی اگر در نتایج جستجو به آلوده بودن این فایل اشاره نشده بود این فایل به واسطه یک سخت افزار و یا نرم افزاری به وجود آمده است .

امیدوارم این روشی که بیان کردم برای دوستان مفید باشد و در شرایطی که کامپیوتر آن ها از لحاظ ویروسی دچار مشکل شد از این روش استفاده کنند .

 با کلیک بروی دکمه  Add to Google  به راحتی می توانید از بروز شدن مطالب در وبلاگ توسط سایت گوگل آگاه شود

 منبع : www.MPcomputer.ir

+ نوشته شده در  جمعه شانزدهم تیر ۱۳۸۵ساعت 16:43  توسط مهدی  |